Elektroonikaskeemide praktiliseks koostamiseks on mitmeid erinevaid võimalusi. Võib kasutada makettplaate, millel on kindla vahemaa tagant avad puuritud ja ka osaliselt olemas rajad. Samuti võib skeemi koostada prototüübi plaadile. Kui on soov teha midagi püsivamat, tuleb selleks valmistada trükiplaat (PCB - Printed Circuit Board).

 

Selleks, et trükkplaati söövitada, tuleb eelnevalt see valmis joonistada. Joonistamiseks on jällegi erivevaid võimalusi. Seda võib teha käsitsi, koostades plaadi skeemi eelnevalt paberil ja seejärel kandes selle (käsitsi) plaadile või joonistada see arvutis ja trükkida see printerist välja.

  • Otsusta, kas teed ühepoolse või kahepoolse trükkplaadii
  • Mõtle läbi, kuhu soovid paigutada toite juhtmete ühendused või pistikud, kuhu tulevad signaal LED'id, nupud ja kuhu soovid jätta avad kinnituspoltidele jne.
  • Transistorite ja muude hulkjalgsete sitikate puhul jälgi kindlasti detaili sokeldust. Kus on emitter, kus baas ja kollektor. Jalgade paigutust vaadates pane hoolega tähele, kas see on antud pealt- või altvaates. Midagi sassi ajades võib hiljem skeemi testides selguda, et mõni jupp tuleb plaadilt välja joota ja sellel jalad risti väänata. Siis ta seal seisab nagu tualeti ukse taga, jalad ristis. Paljudel komponentidel pole aga võimalik sellisel moel viga parandada ja tuleb alustada otsast peale uue plaadi tootmisega.

 

Käsitsi joonistamine:
Arvutiga joonistamine:

 


 

Käsitsi joonistamine:

Trükkplaadi skeemi joonistamiseks tuleb loomulikult ette võtta soovitusskeem, kui see juhtumisi peas pole :). Lisaks on vaja teada kasutatavate komponentide mõõte. Kõige mugavam moodus on otsida jupid lauale käeulatusse või siis mõni tark raamat või andmelehed, kus vajalikud mõõdud kirjas.

Paiguta ja joonista kõik jupid paberile. Ära unusta, et plaat tuleb joonistada radade kulgemise poolsest vaatest. Ehk reeglina plaadi alumiselt poolelt vaadatuna. Seega pead detailide sokeldusi vaatama jalad ülespoole olekust. Kontrolli veel korra üle, kas ikka kõik detailid on paberile kantud.

Hakka hariliku pliiatsiga paberil komponentide jalgu kokku vedama. Jälgi hoolega skeemi, et vigu vältida. Ühenduste joonistamisel arvesta ka veel joonistamata radadega. Nii mõnigi kord tuleb olemasolevaid jooni kustutada ja need uuesti ringiga ümber teiste vedada. Kui aga sobilikku lahendust ei leia, kasuta 'sild'ühendust ehk joonista plaadile sobilikesse kohtadesse kaks ühenduse kohta (nagu tavalisel kahejalgsel komponendil) ja montaazi käigus ühenda need punktid plaadi pealt juhtmega. Kahepoolse trükkplaadi korral joonistad juhtme asemel raja plaadi teisele poolele.

Kui kõik tundub olema valmis, kontrolli ühendused veel korra üle. Soovituslikult lase seda mõnel sõbral kontrollida või pea väike paus ning kontroll teosta hiljem. Enda joonistatud skeemilt ja plaadilt on väga raske vigu leida. Sa ju tead, et tegid kõik õigesti :).

Peale kontrolli teostamist võib lugeda töö tehtuks ja võib hakata radu plaadile kandama. Selleks lõika trükkplaadi toorikust välja soovitud suurusega tükk ja puhasta vase pind oksiidist kasutades 0 'liivapaberit'. Mina teen seda tavaliselt voolava vee all.

Lõika joonistatud skeem paberist välja ja teibi see läbipaistva teibi või kummiliimiga servadest plaadile. Võta kärn ja haamer ning koputa läbi paberi plaadile 'täpid' iga komponendi jala kohale. Kontrolli veelkorra üle, et kõik ühenduskohad on plaadile koputatud.

Eemalda paber ettevaatlikult plaadilt. Ära seda lõhu, sest Sul läheb seda veel tarvis.

Puhasta plaat veel korra seebi ja veega, et plaadi pinnal ei oleks sõrmejälgi või liimi jääke. Peale pesemist väldi plaadi puhastatud pinna katsumist. Kätel olev rasv võib jääda vase pinnale, mis võib segada radade kandmist plaadile ja samuti võib selle koha hilisem söövitamine olla raskendatud.

Kasuta spetsiaalset happekindlat markerit ja joonista rajad kärnitud täppide järgi plaadile. Ole hästi hoolikas ja ettevaatlik, sest valesti läinud raja kustutamine on väga keeruline. See võib tähendada plaadi puhastamist liivapaberiga ja kogu joonistamise algusest alustamist. Joonistamiseks võib kasutada ka mõnda tavalist paksu jälge jätvat markerit. Eelnevalt tuleks muidugi seda katsetada pisikese plaaditükiga. Paljud n.ö "tavalised" markerid kipuvad söövitusvedelikus lahustuma ja sellisel juhul pole resultaat see, mida näha soovite. Kui mina viimati plaati käsitsi joonistasin, kasutasin selleks kalmaari ja teritatud tikku. Tiku ots kalmaari tilga sisse ja siis triip plaadile.

PS! Ära unusta kontrollimast, kas kõik rajad on joonistatud ja kas kõik rajad on õieti joonistatud ning kusagil pole rajad kokku valgunud. Hetkel on veel võimalik midagi parandada.

Kui plaat on joonistatud ja rajad kuivanud, on aeg plaat vanni panna. Sellest aga teisest teemas.

 


 

Arvutis joonistamine

Tänapäeval on trükkplaadi skeemi joonistamine tehtud väga lihtsaks. Loomulikult tuleb siin appi arvuti. Selleks on vaja spetsiaalset programmi, milliseid on saadaval erinevaid. Nii tasulisi kui tasuta variante. Mina olen kasutanud kahte programmi: ExpressPCB ja DipTrace. 

ExpressPCB on lihtne, minimaalsete funktsioonidega tasuta tarkvara. Alustamiseks täiesti sobiv. Installimisel paigaldatakse arvutisse kaks programmi Expres Schematic skeemide joonistamiseks ja Expres PCB trükkplaadi joonistamiseks. Olemas on ka funktsioon plaadile joonistatud ühenduste skeemile vastavuse kontrolliks.

ExpressPCB allalaadimine

DipTrace on juba võimsam tööriist, mis on tasuline. Aga õnneks on hobikasutajale olemas ka selle lahjem versioon, mis võmaldab joonistada kuni 500pin'i (jala ühendust)-lise, kuni kahe kihilise plaadi. Samuti saab genereerida joonistatud plaadist ka 3D vaate. Kui sellest jääb puudu, saab mõistliku tasu eest osta ka rohkemate pin'ide arvuga litsentsi. Hobikasutajatele on jällegi hinnad soodsamad kui ettevõtetele. Täpsemalt saad uurida SIIT

DipTrace allalaadimine

 

Peale plaadi joonistamist saad selle printerist välja trükkida ja kanda trükkplaadile. Seda kas eelpool kirjeldatud käsitsimeetodil või kilele trükkides ja plaadile triikides. Sellest meetodist saad lugeda SIIT.