Eesti raadioamatööride suvine kokkutulek, järjekorranumbriga 53 leidis seekord aset Peipsi ääres Ranna puhkebaasis 1.-3.juulini 2016.

30.juunil, s.o. neljapäeval olid kohal juba esimesed korraldajad ning alustati laagri ettevalmistustega. Kristjan (ES7GM) koostöös Lauriga (ES5TGW) seadsid järve kaldale üles 3-elemendilise 15 meetri yagi, millega huvilised saaksid sidetada. Lisaks oli kasutada ka 80/40/20 meetri INV-V antenn ning loomulikult ka raadiojaam. Tähistati telkimise alad, veeti elektrikaableid, paigaldati varjualune väravateenistuse jaoks. Pealelõunaks olid organisaatoritel „juuksed kammitud ja lips sirgelt ees“ - vastuvõtt võis alata! Kõik vajalikud toimetamised olid tehtud, et saaks veeta järjekordne vahva nädalavahetus. Sama päeva õhtupoolikul muidugi üllatas meid ilmataat oma jahutava vihmaga.

Järgneval hommikul oli ilm jälle päikesepaisteline. Rahvast muudkui lisandus, registreerimine oli täies hoos. Saabujad siblisid siin-seal, panid üles telke, uudistasid laagriplatsi ja muljetasid... ei millestki muust kui raadioamatörismist! :) Lõunast avati juba puhvet, kus pakuti nii sööki kui jooki, siia tekkis kohe ka sumin. Reedeses õhtuprogrammis esines talle omaselt ja meeleolukalt Tõnno (ES5TV), rääkides (ja näidates) oma jaamast tehtud multi-op tulemustest ehk ES9C supertulemuste lugu. Õhtu lõpuks aeti sauna temperatuur päris kõrgeks ja soovijatel oli võimalus leili visata. Järv oli õnneks saunale parajalt lähedal, nii et pärast saunatamist probleemi „jahutusega“ polnud...

Kui saabus laupäev, ei paistnud ikka veel lõppu laagrisse tulijatest. Ranna kokkutuleku külastajate statistikasse jääb 230 osalenut, neist soomlasi 30 ja muid väliskülalisi 2. Seda oli kokku 30 jagu rohkem kui aasta tagasi Põlvamaal ning tegemist on ka viimaste aastate arvukaima osavõtjate arvuga suvelaagriga. Loodetavasti koguneb meid tuleval suvel Pärnumaal veelgi rohkem!

Laupäeval äratati laager kella 9.00 asemel valjuhäälselt kell 10:17. Olin isegi veel sügavas unes, kui esimesed kW-d läbi võimendi üle metsa kajama pandi. Puhvet ootas hommikusöögiga ja kirbuturul käis juba vilgas sagimine. Päike paistis ja ilm oli mõnusalt soe. Nagu traditsiooniks on saanud, toimus kell 11.00 kokkutuleku ametlik avamine. Tervituskõne pidas Jüri (ES5JR), jagati taaskord hulgaliselt karikaid, medaleid ja diplomeid. Lipu heiskasid 2016.a. Eesti LL-meister Tõnno (ES5TV) ja 2015.a. ULL karikavõitja Viljo (ES5PC). Toimus ka traditsiooniline ühispildistamine. Seejärel pakuti laagrisuppi ja pärast, kui kõigil olid kõhud täis söödud, alustati kell 14.00 pärastlõunast programmi. Lisaks tavapärasele contest-meeste ümarlauale (LL- ja ULL jututoad), tõi Toivo (ES5GI) kõigile näha ja käega katsuda oma aastaid kogutud vanemaid raadioaparaate. Oli mida vaadata!

Meelelahutuslikus programmis toimus aga palju põnevat igale vanusele. Alustati kaasahaarava klotside loopimisega (Kubb), kus 3-liikmelised meeskonnad mõõtu said võtta. Lisaks Kubbile moodustus üsnagi pikk järjekord nooleviskamises. Mõnusalt kulgevas tempos, lõõskava päikese all, seisis järsku hulk huvilisi käest kinni pikas rivis - toimus pinget, takistust ja voolutugevust mõõtev mäng. Tegelikult anti inimahelat pidi kiiruse peale edasi mündi „kulli ja kirja“ viskamise tulemuse alusel kokkulepitud käepigistust. Õhtupoolikul katsetati veel ka pika laine (traadi) SSB sidet nööri ja plastiktopsiga, milles parimat tulemust näitasid selge diktsiooniga CW mehed, hi!

Tunnike hiljem aga toimus iga-aastane „toolisprint“, millest said osa võtta ka kõik vähem amatörismiga seotud isikud. Hea meel oli näha, et ka toidutelk oli oma vapra esindaja võistlustulle saatnud. Viimaseks jõukatsumiseks oli aga kordusetendus Põlvamaal esimest korda toimunud Eesti-Soome maavõistlusele köieveos. Seekord said soomlased revanši, ehkki mitte päris ausalt, sest nende ridu tugevdasid ka mõned Eesti päritolu „härjad“... Õhtuste rütmide eest vastutas Joanna Tigane oma suurepäraste live muusikapaladega. Lugude saatel sai ka usinalt jalga keerutada.

Enne päikeseloojangut pärjati päeval toimunud võistluste võitjaid, seejärel toodi aga tarvitamiseks laudadele ohtralt vahuveini ning kringlit. Pidu kulges oma mõ- nusas tempos varahommikuni, mil ka viimane hobikaaslane, kes öösel natuke kõvema häälega üle laagriplatsi unejuttu puhus, vaikseks jäi.

Pühapäeva ennelõunaks oli laagriplats juba üsna tühi, koguneti veel viimast korda, et langetada laagrilipp ning kuulutada välja uue aasta kokkutuleku korraldajad. Kohtumiseni juuli teisel nädalavahetusel Pärnumaal!

Laagrit meenutas Kaisa, ES7AGY

P.S. Kui Sulle öeldakse 6 kuud hiljem, et palun kirjuta, mida mäletad kokkutulekust, siis läheb natuke raskeks. Aga kõikidele lugejatele - sellisel üritusel tuleb ise kohal käia! :)

Raadioklubi toetajad