Üks algab a-tähega ja teine d-tähega. Aga kui tõsisemalt rääkida, siis kujutage ette, et jutt käib mõõdulindist.

 

digitlaal vs analoog

Digitaalsignaal

Lihtne küsimus: Kas meil on mõõdulinti või meil pole mõõdulinti? 1 või 0?

Digitaalsignaalil on kaks olekut: „On”, „Ei ole”. Ehk vastavalt 1 ja 0. (inglise keeles ka „High” ja „Low”). Elektroonikas tähendab see seda, kas pinge on või pinge puudub. Näiteks 0V = 0, 5V = 1.

See, kas meie ehitatavas skeemis olek 1 (high) on 1V, 5V, 10,V, 12V, 24V ..... 1000V on nii-öelda kokkuleppe küsimus. Kuidas me oleme oma süsteemi projekteerinud, milliseid seadmeid kasutame jne.

Lihtne näide digitaalsignaalist on lamp. Kui lamp põleb on 1 kui ei põle, on olek 0. See, kas lamp töötab patareidelt või vooluvõrgust, meid väga ei huvita. Oluline on, et olekut lugev seade (lamp) ja signaali edastuseks kasutatav pinge oleks omavahel sobilikud. Kui ühendame taskulambi pirni seinakontakti siis põleb see koheselt läbi. Kui aga laualambi pirni patarei külge, siis ei juhtu midagi. Patarei pinge on liiga madal, et lamp süttiks (olek muutuks 1’ks).

Loodetavasti on nüüd digitaalsignaali olemus arusaadav.

Digitaalse signaali 1 ja 0 abil on võimalik edastada ka analoogsignaale ja muud infot aga sellest räägime mõnes teises artiklis ja mõni teine kord.


Analoogsignaal

Kui pikalt me oleme mõõdulindi välja sikutanud? Minimaalne = mõõdulint on välja tõmbamata. Maksimaalne = mõõdulindi pikkus. Tegelik olek = kui palju oleme mõõdulinti välja tõmmanud. Ehk siis analoogsignaali väärtuseks võib olla suvaline vahemik minimaalse ja maksimaalse väärtuse vahel.

Elektroonikas tähendab see mingit elektrilist signaali. Sagedus, vool, pinge, takistus jne.

Võtame näiteks pinge (V). Meil on andur, mis mõõdab temperatuuri. Anduri tehnilistest andmetest oleme saanud teada, et 0*C juures on väljund signaal 0V ja 100*C juures on väljund signaal 10V. Mõõdame testriga anduri väljundpinget ja saame tulemuseks 2.3V. Milline on meie anduri poolt mõõdetud temperatuur? Õigesti vastasid need, kes pakkusid 23*C.

Analoogsignaalil väärtuse ainsaks piiranguks on miinimum- ja maksimumväärtus. Piirangud tulevad signaali edastavast seadmest (andur) ning signaali mõõtvast seadmest (tester). Täpsusega mitu kohta peale koma suudab üks või teine signaali väljastada või mõõta. Idaalis peaks mõlemad seadmed olema võrdsed, aga see on jube teine jutt.

Loodetavasti saite nüüd mingi selguse ka analoogsignaalist.

 

Kokkuvõtteks

Kui pikk jutt lühidalt kokku võtta siis ...

Digitaalsignaal = Kas tuleb pidu või ei tule?
Analoogsignaal = Kui palju me juua kaasa võtame?

Kumb on parem? Mõlemad on head. Nagu paar rida kõrgemalt näha on neil erinev otstarve.

Kui Sul tekkis küsimusi või mõni koht artiklis oli segane ja vajaks veel täpsustamist, võta minuga ühendust ja vajadusel täiendan artiklit.

Scroll to top