Mis saab valesti minna, kui transiiver postiga uuele omanikule saata? Ilmselt paljugi.

Kui pakendamisel tundub, et kõik on piisavalt hästi ja transiiver elab reisi ilusasti üle, siis praktika näitab, et see ei pruugi nii minna. Pakid elavad transpordi käigus oma elu ning eeldada, et seda transportimisel hellalt käideldakse, pole just palju tahetud aga nagu pole olemas ideaalset kondensaatorit või takistit, pole ka ideaalset transporti. Igal on omad kõrvalnähud, mis avalduvad teatud tingimustel. 

Nii juhtuski, et üks IC-728 sai transpordi käigus vopsu vasu nina ja muutus peale seda kasutuskõlbmatuks.

Kui esialgu tundus, et viga on saanud ainult klaas ja LCD, siis tegeliku vigastuste ulatus selgus alles peale transiiveri lahtivõtmist.

Tõenäoliselt kukkus pakk transpordikäigus või sai "kaasreisijalt" paugu vastu VFO nuppu ning see surus paneeli taha jääva raami kõveraks, murdis esipaneeli klaasi, LCD ja PCB pooleks. 

Pildilt pole küll hästi näha aga see raam on korralikult sissepoole väändunud ning selle sirgeks ajamiseks tuli teha alus, mis toetaks ainult samale tasapinnale jäävaid kohti raamil. Kui ühele kohale survet avaldada, mõjutas see eemale jäävaid punkte ning kohati tekkis juba "saba lahti, nokk kinni" tunne. Aga lõpuks siiski õnnestus. Kuigi peab tunnistama, et päris 100% lõpptulemusega rahule ei jäänud.

Kuna esipaneeli trükkplaat ja LCD olid pooleks ja taastamine lootusetu, tuli kaevuda internetti ning loota heale õnnele. Nii ka läks. Ainus pakkuja asus teisel pool maakera. W5CIA pakkus eBay vahendusel müügiks IC-728 esipaneeli PCB'd (tal oli seal ka muud huvitavat kraami müügiks) ja lisaks oli seal ka saadaval kasutusjuhend koos skeemiga. Viimane osutus hiljem suureks abiks. Laadisin internetist ka PDF faili joonistega aga nende kvaliteet polnud kiita. Markeeringuid ja tähistused oli kole karvased ning osaliselt loetamatud. Paber on alati kindlapeale minek ning see lisa 10$ oli end igati väärt.

Natuke ootamist ja uus plaat oli kulleriga uksetaga. Nagu selle projekti puhul juba tavaks saanud, nii ka seekord põhjustas transport parasjagu peavalu. Nimelt olid mõned detailid transpordikäigus viga saanud. Aga õnneks mitte pöördumatult ja vanalt plaadilt näpatud juppidega sai asja korda (siit moraal: pakendage asjad alati "liiga turvaliselt". Nii on lootust, et asjad ei saa transpordikäigus viga).

Pisut pusimist ja uus plaat sai paika.

 Kuna mul ei õnnestunud leida kedagi, kes oleks pakkunud müügiks tervet esipaneeli koos klaasiga, tuli leppida vana klaasi liimimisega. Super attack tegi oma töö päris hästi. Natuke kahepoolset teipi lisaks, ...

... klaas ette, nupud külge ja valmis.

Nüüd tuli see koht, kus tuli kogu tansiiver uuesti kokku laduda. Tuleb tunnistada, et seda sain tol päeval teha korduvalt ja lõpuks juba ohtrate vandesõnade saatel. Ikka ja jälle selgus asjus, mis polnud päris nii. Selle käigus tulid välja ka uue esipaneeli plaadi transpordi käigus saadud peidetud vigastused. Samuti andsid endast tunda raami kõverused. Mõned esipaneeli nupud ei tahtnud ulatuda plaadil olevate lülititeni, puudu jäi kõigest pool millimeetrit. Aga lõpuks sai siiski kergemalt hingata, kõik nupud toimisid. 

Sellisel parandustööl on alati kasulik teha aparaadi lahtivõtmisel võimalikult palju pilte või panna kõik paberile kirja. Kasuks tuleb ka pistikute markeerimine, kirjuta markeriga igale pistikule peas tunnus. See lihtsustab oluliselt aparaadi kokkupanekut. Kui lahtivõttes suudad kruvide asukohad nende pikkuse, kuju ja värvi järgi omal aju vahemällu laadida, siis peale paari nädalat muu jamaga tegelemist on vahemälu juba uut prahti täis ning sellised pisiasjad, et milline kruvi kuhu, milline pistik millisesse pesasse jne on sealt lootusetult kadunud. Dokumenteerimine paberile või pildistades teeb elu oluliselt lihtsamaks ning mõnel juhul on see ainus võimalus projekti edukaks lõpetamiseks.

Jäänud on teha veel üks test. Kas ka midagi kuulda on. Kuna antud ajahetkel mul puudus ligiduses antenni saba, tuli improviseerida paari juhtmejupiga (QTH: KO29LL). 

Kaaned külge ja valmis.

Pragu esipaneeli klaasis on küll näha aga see ei häiri väga palju. Armid kaunistavad :). 

Hea tõdeda, et üks pisike analoog Icom-728 on utiili saatmisest pääsenud.

ES2VK

Raadioklubi toetajad