Kui möödunud aastal toimus YOTA ehk Youngsters On The Air siinsamas Eestis, siis sellel aastal oli korraldajamaaks meie armas naaberriik Soome, täpsema asukohaga Virrat (umbes 4 tunni sõidu kaugusel Helsingist, suunal 350 kraadi). Teekonda Eestist alustasime viiekesi, koosseisus Kristjan (ES7GM), Jüri (ES5JR), Tauri (ES5HTA), Keven (ES6AXS) ja Keijo (ES1XQ noor tegija). Ühtekokku osales 80 noort 15st erinevast Euroopa riigist. Mäletatavasti toimus eelmisel aastal YOTA augustikuus, täpselt ajal, mil Eestit tabas kuumalaine. Nii tabati ka sel aastal naelapea pihta, sest vahemik 15-22 juuli pakkus meile ideaalselt 25-30 kraadist sooja ilma. Virrat on pisike Soome linn umbes 7000 elanikuga, ümbritsetud ilusa looduse ja rohkete järvedega. Kuna linn asub 62 põhjalaiuskraadil, olid päevad väga pikad ning kõik lõuna poolt tulnud külalised sh ka meie, olime üllatunud, et pimedaks seal praktiliselt ei läinudki. Terve nädala saatis meid öösiti mõnus päikesekuma.

 

Kogu üritus oli suuresti organiseeritud kahe noore tütarlapse Kati ja Mari poolt. Kes mäletab, siis Kati külastas meie suvist raadioamatööride laagrit möödunud aastal Võrtsjärve ääres ning plaanis tulla ka sellel aastal, ent viimasel hetkel oli sunnitud plaanist loobuma. Tuleb tunnistada, et soomlased võtsid asja suurejooneliselt ette, sest esimene imeline vaatepilt avanes meile juba kohale jõudes. Tänu kohalike toetajate abile, paigaldati sinna ajutiselt 2 suurt sõrestikmasti. Esimene neist 36 meetrine, mille tipus oli pööratav lühilaine Force 12 fourbander ehk nelibander (40-10m) ning teine 18 meetrine sõrestikmast, mille otsas oli 22 elemendine horisontaalne 2m antenn (14m pikkuse poomiga) ja vertikaalne 17 elementi 2m antenn (12m poomi pikkusega). Lisaks oli meil võimalus proovida kuusidet 70cm peal. Kohapeal oli eetris jaam OH2YOTA, kust oli võimalik töötada kolmest positsioonist. Kõrgemad bandid, madalamad bandid ning ultralühilaine. Hetkel puudub informatsioon kui palju noored sidesid kokku tegid, kuid fakt on see, et igal vabal ajahetkel oli jaamaruum täis huvilisi, kes kõik kasutasid võimalust sidet pidada.

Meie nädalane ajakava oli üsna tihe ning nagu traditsiooniks saanud, siis esimesel päeval toimus suuremat sorti tutvumine ja sotsialiseerumine läbi erinevate mängude. Järgmisel hommikul anti uutele tulijatele ülevaade sellest, millega me viimased aastad oleme tegelenud (SH9Y & SK3W, projektid www.ham-yota.com & www.hamworld.net ,igakuine YOTA sked lühilainel jpm). Lisaks arutasime tulevikuplaane, panime paberile oma mõtted ja ideed ning õhtu kulmineerus klassikalise kultuuride õhtuga, kus iga osaleja tutvustas oma riiki ja selle traditsioone, pakkudes kaasa võetud söögi- ja joogipoolist. Enne tulekut anti igale riigile käsk välja mõelda ka üks pisike mäng või võistlus, millest noored said osa võtta. Meie tiim otsustas möödunud aastal väga menukaks osutunud Off-Air contesti kasuks. Seda on üsna raske sõnadesse panna, kuid õnneks tegi Miguel (EC1DJ) videosalvestuse toimunust. (Kohe algul on kohe kuulda üht üsna tugevat jaama kuskilt Põhja-Euroopast, HI! Videolõigust leiab ka võistlushoos meie ühingu presidendi ES5JR-i).
(https://www.youtube.com/watch?v=CHQ-bXUsGgc).

Lisaks eelnevale peeti läbi kogu nädala suur hulk presentatsioone, kus just vanemad tegijad rääkisid amatörismi olemusest. Jari (OH6BG) andis asjaliku ülevaate VOACAP-ist, Marko (OH8WM) rääkis meile R.Netist, kaugemalt kohale sõitnud külaline Edwin (PA3GVQ) pidas loengu raadiohäirete ja segamiste kohta. Lisaks pidi meid külastama contest-maailma üks tuntud nimesid Kim (OH6KZP), kes kuulub Radio Arcala meeskonda ning on viimaseid suurvõistlusi teinud CR2X kutsungi alt. Kahjuks aga haigestus Kim viimasel hetkel ning ei saanud kohale tulla. Panayot (LZ1US) tutvustas meile rebasejahti ning kohapeal peeti maha suur võistlus, mille Eesti meeskond koostöös Rootslastega ka võitsid.

Rääkides võistlustest, siis tänavu aasta plaanisid soomlased midagi täiesti enneolematut. Nimelt on Kelly (5B4AIT) loonud niiöelda virtuaalse amatöörmaailma simulaatori HamSphere (www.hamsphere.com). Lühidalt öelduna, on tegu internetipõhise keskkonnaga, kus on võimalik kasutada amatöörsagedusi ning pidada sidet teistega üle interneti. Hetkel on võimalus kastutada kahte tööliiki – SSB ja CW. Olgu mainitud, et CW on veel arendamisjärgus ning hetkel mitte nii kasutajasõbralik. Küll aga on see suurepärane alternatiiv neile, kellel puudub võimalus kasutada päris raadiojaama. Samuti sobib see ka algajatele, kellel ei ole veel oma kutsungit ega võimalust kasutada mõnd jaama. HamSphere kasutamiseks, ei pea omama raadioamatööri litsentsi. Olen seda programmi kasutanud nii mõnedki korrad ning minu üllatuseks on selle kasutajaskond väga suur, sest igal ajahetkel toimub virtuaalsagedustel tihe tegevus. Kindlasti soovitan proovida! Nüüd aga tagasi võistluse juurde. Kuna 2014 aasta üheks suursündmuseks oli Ameerikas toimunud WRTC, otsustasid soomlased korraldalda samalaadse võistluse just virtuaalsagedustel. Tiimideks sedapuhku noored raadioamatöörid. Seega pidi iga riik välja panema 2-liikmelise meeskonna koos ühe lubatud vahetusmehega. Võistlus peeti kahel päeval (mõlemal korral 3 tundi). Eesti lipu hoidsid kõrgel Tauri, Keijo ja Keven, kes lõppkokkuvõttes tulid auväärsele kolmandale kohale erikutsungiga OJ56ES. Võitjateks kuulutati Tšehhi meeskond ning teise koha napsas Itaalia. Nagu iga võistluse puhul, tuleb abiks üks korralik plaan ja ettevalmistus. Nii toimiti ka sellel võistlusel, kus mitmed meeskonnad olid valmis varunud eksternaalseid helikaarte ning portsu peamikrofone. Kokkuvõttes üsnagi koomiline vaatepilt.

YOTA projekt teinud paari aastaga väga suure arenguhüppe ning liikmeskond kasvab jõudsalt. Loodud on mitmed veebipõhised kommuunid, millest suurim on kättesaadaval Facebookis aadressil: https://www.facebook.com/groups/youngstersontheair/. Möödunud aastal käivitati projekt December YOTA month, mille eesmärgks oli aktiviseerida mitmeid YOTA sufiksiga kutsungeid üle Euroopa. Projekt oli edukas ning minule teadaolevalt tehti kokku üle kümnetuhande sideme. Kui möödunud aastal oli esindatud 17 erinevat YOTA sufiksiga jaama, siis sellel aastal on neid kogunisti 37. Teiste seas on võib eetris kuulda noori meile veidi eksootilisematest kohtadest, nagu näiteks Oman, Liibanon, Libeeria, Filipiinid, Elevandiluu rannik jt.

Lühidalt kokkuvõttes veetsime me Soomes ühe suurepärase nädala. Kohtusime vanade tuttavatega, lõime uusi sõprussidemeid, nii mõnigi meist õppis endale midagi uut ja huvitavat, vahetasime kogemusi ning lihtsalt nautisime koosveedetud aega. Tänu sellistele projektidele olen ma veendunud, et raadioamatörism ei sure niipea!

Viide videoklipile selleaastasest YOTAst. https://www.youtube.com/watch?v=eZ3aX59vwOc

Kristjan,
ES7GM

Raadioklubi toetajad